Terapi Veteriner Logo
Veteriner Acil

Kedimin gözünde akıntı var

Sağlıklı bir evcil kedinin gözleri her daim parlak, canlı ve temiz olmalıdır. Bunlardan birinin bozukluk göstermesi kedinizin göz sağlığındaki olumsuz bir duruma işaret olabilir. Aynı zamanda direkt gözle bir ilgisi olmamasına rağmen kedilerde gözleri etkileyen bir çok hastalık bulunur. Mavi, yeşil, kehribar renkleri kedilerde en yaygın göz renkleridir. Her rengi ile kedi gözü her zaman çekiciliğin sembolü olarak kabul edilir ve doğal hali ile sağlıkla parlar. Çapaklanma ve akıntılar ise hemen hekiminize bildirmeniz gereken önemli durumlardır.

Kedilerin gözleri güzel olduğu kadar hassas ve naziktir. Kolay yaralanabilir ve mikroplardan hızlıca etkilenebilirler. Neyse ki aynı hızda da belirtiler göstererek durumu kolayca fark etmemizi kolaylaştırırlar. Gözlerde yapışkanımsı ve bulanık salgı, renkli ve aşırı akıntı birçok durumda tedavi gerektiren bir sürecin habercisidir. Göz akıntısının habercisi olan erken belirtiler ise gözlerde solma, gözlerin sık sık kırpıştırılması, gözlerin patiler ile anormal sıklıkta ovalanması ve gözlerin devamlı bir yerlere sürülmek istenmesidir. Bu durumlar kedinin gözlerinin direkt ya da dolaylı olarak bir sağlık probleminden etkilendiğini gösterir.

Gözde oluşan akıntılar viral ya da bakteriyel kaynaklı olabilir. İhmal edilmemesi gereken bir durumdur. Gözde akıntı enfeksiyon kızarıklık gibi bulgular varsa hemen bir veteriner hekime götürmelisiniz.

kedi goz akıntısı
Terapi Veteriner Kliniği | 2006
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram