Terapi Veteriner Logo
Veteriner Acil

Mikro Chip Uygulaması

Mikroçip mercimek tanesi büyüklüğündeki çipin deri altına uygulanarak evcil hayvani kimliklendirme işlemidir.
Bir iğne vasıtası ile uygulanır. Acısı bir aşı uygulamasında olduğundan biraz daha aciticidir.
Bu sayede evcil hayvanin bir numarası olur ve sahibi ile birlikte web üzerinde kaydı yapılır. Özel bir okuyucu ile dışarıdan rahatlıkla okunur.

Küçük (Evcil) Hayvanlarda mikroçip uygulama (implantasyon) yerleri

Kedi ve köpekte yürürlükte onaylı iki uygulama yeri vardır:

a) Transponder (mikroçip) deri altına, iki skapula arasına yerleştirilir. Bu Birleşik Krallık Ülkeleri (Galler, İskoçya, İngiltere ve Kuzey İrlanda) ,İrlanda Cumhuriyeti ve ABD de uygulanan standart uygulama yeridir.

b) Transponder (mikroçip) deri altına sol tarafta boynun kulağa yakın kısmına uygulanır. Bu kıta Avrupasında uygulanan standart uygulama yeridir. (Birleşik Krallık ülkeleri ve İrlanda Cumhuriyeti hariç)

Uluslararası ortak bir uygulama yeri üzerinde anlaşılıncaya kadar bu coğrafi bölgede kullanılan yaygın uygulama yerlerini iyice taramak son derece önemlidir. Bir hayvanın taraması olumsuz çıksa bile yukarıda belirtilen alternatif uygulama yerinin de araştırılması kesinlikle tavsiye edilir.

Diğer Hayvan Türleri için tavsiye edilen uygulama yerleri

Bilateral simetrik türlerde, mikroçip sol tarafa yerleştirilebilir (eğer cinsiyet tayini için de kullanılacaksa bu durumda eğer mümkünse erkeklerde sol, dişilerde sağ tarafa uygulanmalıdır).

microchip
Terapi Veteriner Kliniği | 2006
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram