Terapi Veteriner Logo
Veteriner Acil

Köpek Gençlik Hastalığı

Köpek gençlik hastalığı nedir? Bilimsel adı Canine Distemper Virüs (CDV) olan bu hastalık çok bulaşıcı (özellikle aşısız köpeklerde), öldürme oranı çok yüksek ve nörolojik komplikasyonlarla seyreden bir hastalıktır.

Hangi ortamlarda yaşarlar, duyarlı oldukları ortamlar nelerdir?
Distemper virüsün yaşam süresi soğuk ortamlarda daha uzundur. Donmaya yakın ısılarda 0-4 C arasında haftalarca yaşayabilirler. 65 C altında yıllarca (en az 7 yıl) canlı kalabilirler. 60 C den yüksek ısılarda 30 dakika içinde parçalanırlar. Ultraviyole ışık, sıcak ve kuru ortamlara aşırı duyarlıdırlar.

Hangi canlılara bulaşabilir?
Köpekgillerin büyük çoğunluğu bu hastalığa yakalanabilir. Kedigillerde klinik semptom göstermeden enfeksiyon gelişebilir. Canlı virüs parenteral olarak uygulanırsa insanlarda da enfeksiyon oluşturabilir.

Nasıl Bulaşır?
Hangi özellikteki köpekler hastalığa daha duyarlıdır, hangileri daha dirençlidir?
Bağışıklık sisteminin hastalığa direnci köpeğin yaşı, ırkı ve etkenin virulansı ile doğrudan etkilidir. Yavrular sütten kesildikten sonraki dönemde anne sütünden aldıkları bağışıklık azalmaya başlayınca enfeksiyona çok duyarlı hale gelirler. Alman kurtları ve Cocker cinsi köpeklerin hastalığa direnci zayıftır. Boxer, pekinese ve İskoç terrierler nispeten daha dirençlidirler.

Köpek Gençlik Hastalığı
Terapi Veteriner Kliniği | 2006
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram